Auchan Crumble aux Fruits Rouges
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 2.8g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 65.11627906976743% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.1% |
| Saturated Fat Value | 2.8g |
| Score | 4 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 27.7g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Netto Bac Noisette Façon Rocher (g) (Similarity score: 16.25)
- E Leclerc Tarte Tatin 6 Parts (Similarity score: 25.83)
- Marks & Spencer Soft Apricots (Similarity score: 33.49)
- Marks & Spencer Soft Apricots (Similarity score: 33.49)
- Marks & Spencer Soft Abricots (Similarity score: 33.49)
- Abricots Secs Biologique (Similarity score: 34.46)
- Vo La Panna Cotta (Similarity score: 35.42)
- Palazzolo's Peanut Butter Cup Gelato (Similarity score: 38.05)
- Palazzolo's Palazzolo's, Gelato, Peanut Butter Cup (Similarity score: 38.05)
- Monoprix Gourmet,monoprix Crumble Aux Pommes Et Aux Fruits Rouges (Similarity score: 40.18)
- Gü Le Délice De Fruits (Similarity score: 44.48)
- Auchan Prunes Moelleuses Dénoyautées (Similarity score: 45.55)
- Picard Tartelettes Tatin (Similarity score: 45.59)
- Picard Tarte Tatin (Similarity score: 45.86)
- Leader Price Omelette Norvégienne (Similarity score: 46.53)
Ingredients List
- Berry Preparation
- Sugar
- Butter
- Invert Sugar Syrup
- Salt
- Water
- Sugar
- Modified Corn Starch
- Blackcurrant Concentrate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)