Auchan Filet de maquereaux
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1049kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1049.0kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.0g |
| Saturated Fat | 4.0999999046326g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 20.499999523163% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.5% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 5 |
| Sodium | 308.0mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 308.0mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- High Liner Foods American Pride, Wild Alaska Pollock Flaky Fillets With A Lemon Pepper Crust, Lemon Pepper (Similarity score: 13.27)
- White Meat Chicken Taquitos (Similarity score: 14.65)
- Jumbo Coconut Shrimp (Similarity score: 15.36)
- Pirato Rillettes De Maquereaux (Similarity score: 17.40)
- The Dairy Free Co Tuscan Sun Dried Tomato Cashew Cheese Spread (Similarity score: 18.20)
- Country Harvest Grains Anciens Et Blé Red Fife (Similarity score: 18.54)
- Beyond Meat Steak Végétal (Similarity score: 19.26)
- Beyond Meat Beyond Burger (Similarity score: 19.84)
- Beyond Burger (Similarity score: 20.32)
- Beyond Meat Steak Végétal (Similarity score: 20.32)
- Beyond Meat Beyond Burger (Similarity score: 20.32)
- Beyond Meat Beyond Burger (Similarity score: 20.32)
- Beyond Meat The Beyond Burger (Similarity score: 20.32)
- Pouce, Auchan Pouce Nuggets De Poulet (Similarity score: 20.33)
- Moy Park Crunchy Breaded Chicken Goujins (Similarity score: 21.03)