Auchan Filets de maquereaux sauce à l'aneth
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1173kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1173kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.4 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 13.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.6g |
| Saturated Fat | 6.2g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 24.409448818897637% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 24.4% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 275.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 276mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sardines À L'huile De Tournesol (Similarity score: 14.50)
- Magret De Canard (Similarity score: 14.71)
- U, U Bon & Végétarien Croq'panés Blé Et Fromage (Similarity score: 15.16)
- Bistro De Chef Burger Boeuf, Tapenade Et Comté (Similarity score: 20.75)
- Tagliatelle (Similarity score: 21.91)
- Poitrine De Porc Marinée À La Méxicaine Congelée (Similarity score: 22.18)
- Campos Atun Claro En Aceite De Oliva (Similarity score: 22.24)
- Rillette De Rascasse (Similarity score: 22.59)
- Rillettes De Rascasse (Similarity score: 22.59)
- Boquerones (Similarity score: 22.66)
- Usisa Sardinillas De La Costa En Aceite De Oliva (Similarity score: 22.66)
- Tesco Mackerel In Extra Olive Oil Skinless And Boneless (Similarity score: 22.90)
- 4 Garlic&herbs Chicken Kievs (Similarity score: 23.01)
- Cooperl Poitrine De Porc Saveur Tex Mex (Similarity score: 23.91)
- Asia Traiteur 8 Nems Poulet Au Gingembre (Similarity score: 24.42)
Ingredients List
- Mackerel Fillet
- Modified Corn Starch
- Salt
- Black Pepper
- Thickener
- E412
- Water
- Colza Oil
- Single Cream
- Sherry Vinegar
- Garlic
- Alcohol Vinegar
- Dill
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)