Auchan,Mmm! Mmm Douceur Vinaigre Balsamiqudi Modena Igp Figue 250ml
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 36 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 36 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.5g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 47g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Du Bruit Dans La Cuisine Confiture Artisanale (Similarity score: 22.93)
- Monari Federzoni Douceur (Similarity score: 28.40)
- Monari Federzoni Douceur À Base D'"aceto Balsamico Di Modena" (Similarity score: 28.40)
- Monari Federzoni Glassa All'aceto Balsamico Di Modena Igp Classica (Similarity score: 28.53)
- Confiture De Pêche Jaune (Similarity score: 33.77)
- Monari Federzoni Monari Crema Aceto Balsamico Fich Ml250 (Similarity score: 40.10)
- La Cuillère Gourmande Confiture D'abricot (Similarity score: 41.77)
- Menz&gasser La Extra (Similarity score: 45.33)
- St Dalfour St Dalfour Raspberry Spread (Similarity score: 45.49)
- Les Fermes De Gally Confiture Extra Cerise Griotte (Similarity score: 46.89)
- Signature Select, Safeway Inc Glaze With Balsamic Vinegar Of Modena (Similarity score: 49.59)
- Daunat Crêpes Fraîches Aux Fruits Rouges (Similarity score: 49.61)
- La Cuillère Gourmande Confiture De Fruits De La Passion (Similarity score: 50.01)
- Menz&gasser La Extra (Similarity score: 50.34)
- Menz&gasser Marmellata Di Pesche (Similarity score: 50.34)
Ingredients List
- Concentrated Grape Juice
- Concentrated Grape Must
- Colour
- Colour
- Fig
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)