Auchan Saveur Grenadine Fort en fruits !
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 841kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 841kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 44 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 44 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 49g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 49g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maison Francis Miot Confiture Cerise Noire (Similarity score: 10.62)
- Francis Miot Confiture Cerise Noire (Similarity score: 10.62)
- Lucien Georgelin Confiture Orange (Similarity score: 11.35)
- Cascina San Cassiano Confiture De Peches (Similarity score: 12.03)
- Valade Confiture Abricot (Similarity score: 12.84)
- Materne,materne Fun Framboises À Tartiner (Similarity score: 13.63)
- Les Fruits Bio Confiture De Mûres Sauvages (Similarity score: 14.79)
- Confiture Fraise (Similarity score: 15.52)
- Fraise Saveur Yuzu (Similarity score: 15.52)
- Glück Aus Erdbeeren (Similarity score: 15.57)
- Volg Confiture Fraises (Similarity score: 15.83)
- Léonce Blanc Preparation Aux Fruits Framboise (Similarity score: 16.88)
- Valade,we Bio! Préparation Aux Myrtilles Bio (Similarity score: 17.21)
- Penny Bayerischer Fruchtaufstrich Zwetschge (Similarity score: 17.73)
- Valade Recette Du Sud Ouest Myrtille (Similarity score: 17.96)
Ingredients List
- Sugar
- Vanilla Extract
- Preservative
- Fruit Juice From Concentrate
- Lemon
- Water
- Natural Raspberry Flavouring
- Natural Flavouring
- Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)