Avonmore Cooking Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 794kj (190 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 794kj (190 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 11.2g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 62.22222222222222% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.2% |
| Saturated Fat Value | 11.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 4.9g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Piątnica, Dawtona Beetroot (Similarity score: 6.75)
- Piątnica Śmietana 18% (Similarity score: 6.75)
- Candia Creme Fraiche (Similarity score: 7.71)
- Valflora,migros,elsa Demi Crème Acidulée (Similarity score: 7.80)
- Pilos Śmietana 18% (Similarity score: 8.06)
- Laciate Сметана За Готвене (Similarity score: 8.06)
- Auchan Crème Légère Semi Épaisse 18% De Matière Grasse (Similarity score: 8.71)
- U Crème Uht Liquide 18% De Mg (Similarity score: 9.13)
- Central Lechera Asturiana Nata (Similarity score: 9.44)
- Léger,migros, Migros Léger Demi Crème Fouettée (Similarity score: 9.77)
- Dia Nata Para Cocinar Culinaria (Similarity score: 9.84)
- Président,président Professionnel Crème Uht Liaisons Et Cuissons (Similarity score: 9.86)
- Brake Crème Liquide (Similarity score: 9.88)
- Bucovina Bucovina Smântână 20% (Similarity score: 10.31)
- Tous Les Jours Crème Légère Uht Liquide (Similarity score: 10.56)