Awesome Foods Green Salad, Veggies, Seeds & Sprout
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.142857142857143 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.1 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 2.75g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 12.51137397634213% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 2.8g |
| Score | 0 |
| Sodium | 27mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 27mg |
| Sugars | 2.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cavatelli With Broccoli Rabe (Similarity score: 17.67)
- Eleni's Kitchen Eleni's Kitchen, Ethiopian Simmer Sauce (Similarity score: 20.58)
- Auchan Bonbons Réglisse Sans Sucre (Similarity score: 21.08)
- Activia Naturel Met Haver (Similarity score: 21.25)
- Daybreak Quinoa (Similarity score: 21.30)
- Backyard Salsa Llc Tortilla Chips (Similarity score: 23.84)
- Df Mavens Dairy Free Frozen Dessert, Cardamon Pistachio (Similarity score: 24.24)
- Carrefour (Similarity score: 24.57)
- Casino Mini Bonbons Réglisse Sans Sucres (Similarity score: 24.58)
- White Corn Tortillas, White Corn (Similarity score: 25.17)
- Italians Do It Better Crème Aubergines Et Menthe 100g (Similarity score: 25.29)
- Pléniday Pleniday Ritter Sauce Salade À L'huile D'olive (Similarity score: 26.12)
- Belle France Bonbon À La Réglisse (Similarity score: 27.06)
- Leader Price Bonbons Sans Sucres Réglisse 120 G (Similarity score: 27.06)
- Monoprix Mini Bonbons Réglisse Sans Sucre (Similarity score: 27.06)
Ingredients List
- Lettuce
- Lemon Juice
- Onion Powder
- Garlic
- Black And White Pepper
- Himalayan Crystal Salt
- Carrot
- Celery
- Red Cabbage
- Kale
- Sprouts
- Soaked And Dehydrated Sunflower Seeds
- Hulled Sesame Seeds
- Extra Virgin Cold Pressed Olive Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)