Azienda agricola,Ponte Reale Mozzarella di bufala campana
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1039kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1039kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 0.1 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16g |
| Saturated Fat | 14.2g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 69.26829268292683% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.3% |
| Saturated Fat Value | 14.2g |
| Score | 10 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casale Mozzarella (Similarity score: 3.89)
- Zott Zotarella (Similarity score: 4.02)
- Züger Frischkäse Mozzarella Herzli (Similarity score: 6.84)
- Osé Bio Mozzarella (Similarity score: 6.84)
- M Budget Mozzarella M Budget (Similarity score: 6.84)
- K Classic,kaufland Mozzarella (Similarity score: 6.84)
- Carrefour Bio,carrefour Mozzarella Mini (Similarity score: 9.23)
- Zanetti Zanetti Fresh Mozarella Cheese Buffalo Cup (125 G) (Similarity score: 9.51)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 9.68)
- Mozzarella (Similarity score: 9.68)
- Zanetti Mozarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 9.68)
- Del Gaudio Gourmet Mozarella Di Bufala Campana (Similarity score: 9.68)
- La Marca Mozzarella (Similarity score: 9.68)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 9.68)
- Hacendado Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 9.68)
Ingredients List
- Pasteurised Buffalo Milk
- Salt
- Rennet
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)