B & R Farms Apricot-Honey Spread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 52.38g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 52.38g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Treat Decorating Kit (Similarity score: 6.73)
- Royal Confiture Fruit De La Passion (Similarity score: 8.66)
- Laredo Packing Company Strawberry Candy (Similarity score: 13.46)
- Lebanon Valley Date Molasses (Similarity score: 13.46)
- Barbados Unsulphured Molasses (Similarity score: 13.46)
- Honey (Similarity score: 13.87)
- Bio Beet Juice (Similarity score: 14.22)
- Sage Valley Organic Thompson Raisins (Similarity score: 14.91)
- Konared Coconut Water (Similarity score: 15.63)
- Troyer Dist Co Old Fashioned F R O G Jam (Similarity score: 16.84)
- Troyer Dist Co Old Fashioned Frog Jam (Similarity score: 16.84)
- Braswell's Mint Jelly With Leaves (Similarity score: 16.84)
- Candy Crush, Fruit Snacks, Assorted (Similarity score: 17.38)
- Healthy Food Brands Llc Angry Birds, Fruit Snack, Cherry, Lemon, Raspberry, Apple, Grape, Strawberry (Similarity score: 17.38)
- Nature's Eats Nature's Eats, California Figs (Similarity score: 18.60)
Ingredients List
- Honey
- Blenheim Dried Apricots Prepared With Sulfur Dioxide
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)