B Sweet Hot Bread Pudding
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 5.88g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.88g |
| Saturated Fat | 3.5300000000000002g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 50.000000000000014% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 5 |
| Sodium | 153mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 153mg |
| Sugars | 17.65g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.65g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Price Chopper Supermarkets Dairy Dessert Pecan Turtle (Similarity score: 14.45)
- 2 Fars Bretons Au Lait Fermier Nature (Similarity score: 14.58)
- Crêperie Colas Far Breton Au Lait Fermier Nature (Similarity score: 14.58)
- Eclair Café (Similarity score: 15.07)
- Signature Select, Safeway Inc Signature Select, Reduced Fat Premium Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 16.21)
- Roundy's Roundy's, Select, Rich Chocolate Ice Cream, Double Fudge Brownie (Similarity score: 16.46)
- La Laitière,nestlé Tourbillon De Mousse (Similarity score: 18.10)
- Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 18.52)
- Leclerc Fraisier (Similarity score: 19.00)
- So Delicious Dairy Free Snickerdoodle Cashewmilk Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 19.79)
- Leclerc Éclair Au Chocolat (Similarity score: 21.05)
- Picard Mini Crêpe (Similarity score: 22.95)
- Tcby Frozen Yogurt (Similarity score: 24.69)
- Ice Cream Sandwich (Similarity score: 25.22)
- Humphry Slocombe Humphry Slocombe, Ice Cream, Blue Bottom Vietnamese Coffee (Similarity score: 25.35)
Ingredients List
- Custard
- French Bread
- Apple
- Caramel Drizzle
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)