Baby Zach's Fine Foods Inc Hummusphere, Hummus Salad Dressing
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 3.3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 6.67g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.67g |
| Saturated Fat | 3.33g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 14.273467638234036% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 3 |
| Sodium | 250mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 250mg |
| Sugars | 10g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Honey Mustard Chicken Salad, Honey Mustard Chicken (Similarity score: 16.10)
- Honey Mustard Chicken Salad, Honey Mustard Chicken (Similarity score: 16.10)
- Carrefour Market Beignets Pommes X4 (Similarity score: 16.50)
- Beignet Moelleux À La Pomme (Similarity score: 17.41)
- Beignets A La Pomme (Similarity score: 17.41)
- Beignets A La Pomme (Similarity score: 17.41)
- Beignets Pommes (Similarity score: 17.41)
- Beignets Pommes X4 (Similarity score: 17.41)
- Beignets Pomme (Similarity score: 17.41)
- Beignets Pomme (Similarity score: 17.41)
- Beignet Pomme X4 (Similarity score: 17.41)
- Beignet Moelleux A La Pomme (Similarity score: 17.41)
- Beignets Moelleux Pomme (Similarity score: 17.41)
- Beignets Pommes X 4 (Similarity score: 17.41)
- Beignets Moelleux À La Pomme (Similarity score: 17.41)
Ingredients List
- Classic Traditional Hummus
- Chives
- Garlic Powder
- E412
- Extra Virgin Olive Oil
- Olive Oil
- Rice Vinegar
- Agave Syrup
- Dijon Mustard
- Mustard Seed
- Cider Vinegar
- Onion Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)