Baked cherry pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1138kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1138kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.63g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.63g |
| Saturated Fat | 6.14g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 43.73219373219373% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.7% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 246mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 246mg |
| Sugars | 13.16g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13.16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cherry Pie With Juicy Cherries In A Buttery Crust, Cherry Pie (Similarity score: 13.85)
- 6 Crepes Natures (Similarity score: 15.08)
- Pågen Vanillas (Similarity score: 19.53)
- Antoinette Pâtisserie Brioche Suisse (Similarity score: 20.23)
- Raviolis Au Pesto (Similarity score: 20.63)
- Antoinette Patisserie Brioche Suisse Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 21.80)
- Meijer, Meijer Inc Peach Pie, Peach (Similarity score: 22.24)
- Beillevaire,les P'tits Amoureux Tourteau Fromagé (Similarity score: 22.76)
- Legendes Du Poitou Le Tourteau Fromagé (Similarity score: 23.10)
- Legendes Gourmandes Tourteau Fromage Bio (Similarity score: 23.10)
- Tourteau Fromagé (Similarity score: 23.10)
- Légendes Du Poitou 2 Tourteaux Fromagés (Similarity score: 23.10)
- Le Marché Du Poitou Le Tourteau Fromagé (Similarity score: 23.10)
- Mmm !,auchan Tourteau Fromager (Similarity score: 23.10)
- Le Tourteau Fromagé (Similarity score: 23.10)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Dextrose
- Salt
- E202
- E281
- Cherry
- Water
- Vegetable Oil
- Sugar
- Corn Syrup
- Modified Starch
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Dairy Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)