Barilla Linguine Fini
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 26.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.7% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -7 |
| Sodium | 1.6mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 1.6mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Catelli Spaghettini (Similarity score: 10.71)
- Catelli Smart Pâtes Blanches Boucles (Similarity score: 10.95)
- De Cecco Seme Di Melone No 80 (Similarity score: 12.02)
- Granola Bar (Similarity score: 12.57)
- Ammo 5 Pain Orientaux (Similarity score: 13.43)
- Orecchiette Alla Paesana 500 G N107 (Similarity score: 14.92)
- Farine Francilienne Pain Quotidien, 5 Pains Orientaux (Similarity score: 16.37)
- Pan De Cristal Mediterráneo (Similarity score: 16.70)
- Trofie (Similarity score: 17.47)
- High Liner Fish Sticks (Similarity score: 17.58)
- Mercadona 4 Chapatas Cristal (Similarity score: 17.76)
- Maayane Houmous Libanais (Similarity score: 18.73)
- Bio Des Alpes Crozets Bio Epeautre A L'ancienne (Similarity score: 18.91)
- Belle Bretagne Filets De Maquereau A L'huile D'olive (Similarity score: 18.95)
- Arirang Arirang Sushi Rice 9kg (Similarity score: 18.97)