Baskin Robbins Rich chocolate fudge ice cream, chocolate fudge
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.41g |
| Saturated Fat | 7.95g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 58.28445747800587% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 125mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 125mg |
| Sugars | 22.73g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.73g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Stroh's Premium Ice Ceam (Similarity score: 6.59)
- Dean Foods Company Premium Ice Cream (Similarity score: 7.41)
- Phin & Phebes Phin & Phebe's, Ice Cream, Mucho Vanilla (Similarity score: 8.28)
- Vanilla Ice Cream With Crushed Creme Filled Cookies (Similarity score: 9.05)
- 365 Everyday Value Organic Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 9.34)
- Ice Cream (Similarity score: 11.21)
- Farr Better Farr Better, Frozen Custard, Salty Caramel (Similarity score: 11.86)
- Foodtown Premium Ice Cream (Similarity score: 12.07)
- Lejonet & Björnen Ekologisk Mocca (Similarity score: 12.35)
- Leclerc Flan Patissier Aux Oeufs 6 Parts (Similarity score: 12.86)
- Creamy Vanilla Ice Cream Filled With Strawberries, Layered On White Cake Topped With Strawberry Puree, Whipped Topping & Vanilla Flavored Drizzle Sundae Premium Ice Cream Cake, Strawberries & Cream (Similarity score: 13.10)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 13.21)
- Ben & Jerry's Glace En Pot Vanilla Pecan Blondie (Similarity score: 13.76)
- Migross La Pral Torta Fresca Cantilena E Frutta (Similarity score: 14.16)
- Leclerc Tarte Tropézienne (Similarity score: 14.87)
Ingredients List
- Cream
- E407
- E433
- E412
- E410
- Sugar
- Skimmed Milk
- Corn Syrup
- Cocoa Paste
- Cocoa
- Whey
- E466
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)