Beacon Marshmallows
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 15 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 66.4g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 66.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Bean Marshmallows (Similarity score: 23.81)
- Mineralia Gold Schwarze Melasse (Similarity score: 24.56)
- Organic Salted Caramel Sauce, Salted Caramel (Similarity score: 34.84)
- Organic Salted Caramel Flavored Sauce (Similarity score: 34.84)
- 桃李 主食面包 (Similarity score: 40.50)
- Fruit Tella Soft Gummies (Similarity score: 43.56)
- Kitchen Of India Sweet Sliced Mango Chutney (Similarity score: 45.80)
- Ah Ontbijtkoek (Similarity score: 46.32)
- Old Home Kitchens Old Home Kitchens, Angel Foods Cake (Similarity score: 46.99)
- Fruit Tella Fruit Tella (Similarity score: 48.15)
- Albert Heijn Ontbijtkoek Naturel (Similarity score: 49.03)
- Old Fashioned Caramel Dip (Similarity score: 50.37)
- Strawberry Licorice (Similarity score: 50.81)
- Sugar Cookie (Similarity score: 55.44)
- Van Gilse Schenkstroop (Similarity score: 58.23)