Bear claw classic chocolate ice cream filled
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 949kj (227 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 949kj (227 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.1237113402062g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.12g |
| Saturated Fat | 8.2474226804124g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666453% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 82.474226804124mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 82.5mg |
| Sugars | 21.649484536082g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.65g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 5.85)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 5.85)
- Turkey Hill Original Recipe Premium Ice Cream (Similarity score: 6.00)
- Old Fashioned Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 7.19)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream (Similarity score: 7.62)
- Ice Cream (Similarity score: 7.73)
- Ice Cream (Similarity score: 7.99)
- Chocolate Ice Cream With Cookie Dough Pieces And Fudge Flakes (Similarity score: 8.63)
- Mamita's Coconut Ice Cream (Similarity score: 9.27)
- Oatmeal Creme Pie Ice Cream (Similarity score: 10.39)
- Cookie Dough Flavored Ice Cream With Cookie Dough Pieces And Chocolate Flakes, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 10.83)
- Chocolate Chip Cookie Dough Flavored Premium Ice Cream With Cookie Dough And Chocolate Chips, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 10.90)
- Mint Chocolate Chip Mint Ice Cream With Fudge Flakes, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 11.34)
- Julie's Organic Julie's Organic, Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 11.69)
- Milka Glace Brownies & Berry (Similarity score: 11.73)
Ingredients List
- Milk
- E133
- E410
- E412
- Cream
- Sugar
- E150
- Cocoa Coated Cashews
- Corn Syrup
- Cocoa Powder
- E129
- E102
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)