Becel Becel light beurre
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1092kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1092kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | Yes |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 8.1g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 28.928571428571427% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28.9% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 9 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 16.94)
- L'apéro Du Poissonnier Cake Au Saumon Et Aux Crevettes Nordiques (Similarity score: 26.76)
- Migrolino Coleslaw (Similarity score: 26.97)
- Pada Spicial (Similarity score: 27.65)
- Terrine De Sardines Aux Tomates (Similarity score: 28.07)
- Lipari Foods Operating Company Llc Peach Pie (Similarity score: 28.43)
- Delhaize (Similarity score: 29.79)
- Chirashi Saumon Et Avocat (Similarity score: 29.97)
- Terrine De Thon Aux Oignons (Similarity score: 30.11)
- Lidl 5 Poppy Seed Bagels (Similarity score: 30.50)
- La Compagnie Bretonne Du Poisson Émietté De Maquereaux Au Kombu Royal (Similarity score: 30.50)
- John West Filets De Maquereaux En Saumure (Similarity score: 30.83)
- Old Fashioned Potato Salad, Old Fashioned (Similarity score: 30.90)
- Tesco Breaded Chicken Steaks (Similarity score: 32.31)
- Schnucks Italian Pasta Salad (Similarity score: 32.47)