Black Forest, Ferrara Candy Company Gummy worms candy
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1308kj (313 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1308kj (313 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.125g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.13g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 109.375mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 109.4mg |
| Sugars | 40.625g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 40.63g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gummy Worms (Similarity score: 4.28)
- Gummy Sour Worms (Similarity score: 9.01)
- Strawberry, Fruit Punch, Cherry Swirly Gummy Bears & Hearts, Strawberry, Fruit Punch, Cherry (Similarity score: 11.09)
- Mini Bubblizz (Similarity score: 18.81)
- Trolli, Ferrara Candy Company Sour Brite Crawlers Minis Gummi Candy (Similarity score: 20.09)
- Whole Foods Market Whole Foods Market, Gummy Bears Candy, Agave (Similarity score: 21.37)
- Whole Foods Market, Rocky Mountain Foods Inc Whole Foods Market, Agave Bears (Similarity score: 21.37)
- Kenny's Candy & Confections Australian Style Gourmet Licorice Red Licorice (Similarity score: 21.40)
- Kenny's Candy Company Australian Style Gourmet Liquorice Candy (Similarity score: 21.56)
- Blood Orange Flavored Organic Licorice Twists (Similarity score: 22.08)
- Sour Bursting Crawlers (Similarity score: 22.16)
- Sour Brite Mystery Night Crawlers Gummi Candy (Similarity score: 22.52)
- Crawlers Watermelon (Similarity score: 22.52)
- Gummi Candy (Similarity score: 22.61)
- Nice, Walgreens Co Gummy Worms (Similarity score: 22.69)
Ingredients List
- Corn Syrup
- Colour
- E903
- Sugar
- E428
- Modified Starch
- E330
- Apple Juice From Concentrate
- Sodium Citrate
- Natural And Artificial Flavouring
- Coconut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)