Black walnut ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 920kj (220 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 920kj (220 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 7.6899999999999995g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 58.30174374526156% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 71mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 71mg |
| Sugars | 17.58g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.58g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food Club Rocky Road Roasted Almonds With Fluffy Marshmallow Dancing Through Rich Chocolate Premium Ice Cream (Similarity score: 6.79)
- Premium Chocolate Ice Cream With Chocolate Flavored Chunks And Chocolate Flavored Ribbon, Death By Chocolate (Similarity score: 9.47)
- Ruch Vanilla Ice Cream (Similarity score: 9.60)
- Kroger, The Kroger Co Kroger, Party Pail Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 9.90)
- Country Club Ice Cream (Similarity score: 9.90)
- The Schwan Food Company Jack Nicklaus, Ice Cream, Mango Crisp (Similarity score: 10.40)
- Premium French Vanilla Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 10.54)
- Tartelettes Fraises (Similarity score: 10.56)
- Nestle Drumstick, Vanilla (Similarity score: 10.80)
- Breyers, Unilever, Star Lytes Candle, Vanilla Bean (Similarity score: 10.97)
- Food Club Cool & Creamy Mint Premium Ice Cream Loaded With Rich Chocolate Flavored Chips, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 11.01)
- Clafoutis Aux Cerises (Similarity score: 11.20)
- Carte D'or,unilever Crème Glacée Chocolat Noir (Similarity score: 11.23)
- Ben & Jerry's Helado De Chocolate Con Cookies Sandwiches Tarrina (Similarity score: 11.74)
- Fudge Swirl Creamy Vanilla Ice Cream With Flavorful Fudge Swirls, Fudge Swirl (Similarity score: 11.84)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E410
- E407
- E150a
- Natural And Artificial Flavouring
- Salt
- Cream
- Buttermilk
- Sugar
- Corn Syrup
- Black Walnuts
- Whey
- E471
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)