Blue Bunny Vanilla flavored ice cream peanut butter swirls dipped cone pieces, pb 'n cones
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1121kj (268 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1121kj (268 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.88g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.88g |
| Saturated Fat | 7.32g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 46.18296529968455% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.2% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 159mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 159mg |
| Sugars | 24.39g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.39g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 11.45)
- Country Dairy Country Dairy, Premium Ice Cream, Pumpkin Cheesecake (Similarity score: 11.87)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 11.87)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 11.87)
- Country Dairy Country Dairy, Ice Cream, Mom's Cookie Dough (Similarity score: 11.87)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 11.87)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 11.87)
- Signature Select, Safeway Inc Ice Cream (Similarity score: 13.58)
- Ice Cream (Similarity score: 15.55)
- Buckeye Saturday Peanut Butter Ice Cream With A Creamy Peanut Butter Swirl And Chocolate Covered Buckeye Candies, Buckeye Saturday (Similarity score: 15.55)
- Officina Del Dolce Dessert Alla Ricotta Amaretti & Caramello (Similarity score: 16.68)
- Creamy Vanilla Ice Cream Roll (Similarity score: 17.49)
- Chef Select Ecler Crema Cu Aroma De Vanilie Si Glazura Cu Cacao (Similarity score: 20.05)
- Talenti Gelato (Similarity score: 20.53)
- Dean's Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 20.79)
Ingredients List
- Milk
- Contains 1% And Less Of Natural Flavors
- E410
- E412
- E407
- E471
- Cellulose Gel
- E466
- Cream
- Buttermilk
- Whey
- Skimmed Milk
- Sugar
- Peanut Butter Swirl
- Coated Cone Pieces
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)