Blue Bunny, Wells Enterprises Inc. Blue bunny, ice cream, bunny tracks
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.05g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.05g |
| Saturated Fat | 8.11g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 54.576043068640644% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 25.68g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.68g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 4.99)
- Perry's Ice Cream Co Inc Perry's Ice Cream, Premium Ice Cream, Gingerbread Cookie (Similarity score: 8.77)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Vanilla Flavored, Chocolaty Peanut Butter Bunnies, Chocolaty Covered Peanuts, Caramel And Fudge Swirls Ice Cream, Bunny Tracks (Similarity score: 10.05)
- Vanilla Flavored Ice Cream With Fudge Swirls And Peanut Butter Cups, Beaver Tracks (Similarity score: 10.56)
- Tillamook Really Creamy Ice Cream Malted Moo Shake (Similarity score: 10.58)
- Tillamook Really Creamy Ice Cream (Similarity score: 11.04)
- Talenti Gelato Vanilla Peanut Butter Swirl (Similarity score: 11.10)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Bunny Tracks Ice Cream (Similarity score: 11.69)
- Maison Prolainat Crème Glacée (Similarity score: 11.77)
- Whitey's Ice Cream Inc Whitey's, Ice Cream, Graham Central Station (Similarity score: 11.83)
- Fine Ice Creams (Similarity score: 11.92)
- Denali, Bear Foot Brownie Vanilla Premium Ice Cream Loaded With Chewy Brownie Bits And Swirled With Bear Foot Fudge (Similarity score: 12.80)
- Leader Price Profiteroles Au Chocolat (Similarity score: 12.82)
- Ice Cream (Similarity score: 12.84)
- Vanilla Grand Ice Cream With Cookie Dough Pieces And Chocolaty Chips, Cookie Dough (Similarity score: 13.20)
Ingredients List
- Milk
- Chocolate Flavored Covered Peanuts
- Corn Syrup
- Contains 1% And Less Of Vanilla Extract
- Artificial Flavouring
- E410
- E412
- E407
- E471
- Cellulose Gel
- E466
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Buttermilk
- Whey
- Chocolate Flavored Peanut Butter Bunnies
- Fudge Swirl
- Caramel Swirl
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)