Blue Bunny, Wells Enterprises Inc. Blue bunny, ice cream, super fudge brownie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 950kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 950kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 56.23242736644799% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.2% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 25.33g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Fudge And Strawberry Swirls, Pineapple, Nuts Banana Split Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 4.13)
- Blue Bunny,wells Enterprises Inc Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 5.19)
- Nestlé,la Laitière La Laitière Façon Crème Brûlée Éclats De Nougatine (Similarity score: 6.59)
- Midor Glacetta (Similarity score: 7.13)
- Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 8.45)
- Don't Sell Yourself Short Cake Strawberry Shortcake And Banana Ice Creams With Strawberries And Cake Pieces (Similarity score: 9.05)
- Christmas Milk Premium Ice Cream (Similarity score: 9.71)
- Crunchy Almond Karamell Eiscreme (Similarity score: 9.79)
- Ice Cream (Similarity score: 9.99)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Super Fudge Brownie Ice Cream, Super Fudge Brownie (Similarity score: 10.08)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Super Fudge Brownie Ice Cream, Super Fudge Brownie (Similarity score: 10.08)
- Little Moons Soft Mochi & Gelato Ice Cream Madagascan Vanilla 6 X (192g) (Similarity score: 10.63)
- Little Moons Mochi Vanille (Similarity score: 10.63)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 10.81)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 10.96)
Ingredients List
- Milk
- E407
- E471
- Cellulose Gel
- E466
- Cream
- Skimmed Milk
- Fudge Swirl
- Brownie Chunks
- Cocoa Processed With Alkali
- Conatins 1% And Less Of
- E410
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)