Blue Bunny, Wells Enterprises Inc. Blue bunny, premium ice cream, holi-doodle christmas cookie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1105kj (265 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1105kj (265 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7800000000000002g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.78g |
| Saturated Fat | 8.33g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 59.971202303815694% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 97mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 97mg |
| Sugars | 26.39g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.39g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Private Selection Private Selection, Ice Cream, Caramel Hazelnut Fudge Truffle (Similarity score: 7.00)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 8.90)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 8.90)
- Wegmans Premium Ice Cream (Similarity score: 8.90)
- Culinaria Ice Cream (Similarity score: 9.21)
- Creamy Dark Chocolate Mint Ice Cream (Similarity score: 10.40)
- Carrefour,carrefour Sensation Crème Glacée Cookie Dough (Similarity score: 10.66)
- Vanilla Premium Ice Cream With Peanut Butter Cup Pieces, Fudge Swirls And Peanut Butter Ribbons, Peanut Butter Cup (Similarity score: 11.63)
- Three Twins Cookies & Cream Organic Vanilla Ice Cream With Cookies, Cookies & Cream (Similarity score: 11.86)
- Chocolate Bunny Tracks Chocolate Ice Cream, Chocolaty Peanut Butter Bunnies, Chocolaty Covered Peanuts, Caramel And Fudge Swirls (Similarity score: 12.27)
- Simply Crafted Rich Swirls Of Coffee & Chocolate (Similarity score: 12.68)
- Denali, Chocolate Moose Tracks Chocolate Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Chocolate Moose Tracks (Similarity score: 13.39)
- Cannoli Dip & Chips (Similarity score: 14.13)
- Ben & Jerry's,unilever Home Sweet Honey Comb (Similarity score: 14.19)
- Ruby Jewel Oregon Mint With Chocolate Flakes Handmade Ice Cream (Similarity score: 14.23)
Ingredients List
- Milk
- Contains 1% And Less Of Natural And Artificial Flavor
- E410
- E412
- E407
- E471
- Cellulose Gel
- E466
- Skimmed Milk
- Cream
- Sugar
- Cinnamon Graham Swirl
- Buttercream Frosting Swirl
- Snickerdoodle Cookie Dough
- Corn Syrup
- Red Sugar Sprinkles
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)