Blue Bunny, Wells Enterprises Inc. Cherry chocolate chunk ice cream, cherry chocolate chunk
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.4699999999999998g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.47g |
| Saturated Fat | 7.41g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 66.6966696669667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 13 |
| Sodium | 62mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62mg |
| Sugars | 23.46g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.46g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sammontana Barattolino (Similarity score: 6.32)
- Black Raspberry Truffle Flavored Ice Cream With Chocolate Flavored Chips & Black Raspberry Filled Cups (Similarity score: 6.88)
- Grand Jury 600g Tarte Tatin Grand Jury (Similarity score: 8.53)
- Red Top Reserve Ice Cream (Similarity score: 8.65)
- U Glace Au Chocolat Avec Pépites De Chocolat (Similarity score: 8.73)
- Purple Cow Ice Cream Cinnamon Apple Swirl (Similarity score: 9.18)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 9.18)
- What The French Coup De Foudre Crème Glacée Vanille Bio (Similarity score: 9.19)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.56)
- Trickling Springs Creamery Llc Trickling Springs, Super Premium Ice Cream, Organic Vanilla (Similarity score: 9.95)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.99)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 10.23)
- Tops Premium Ice Cream (Similarity score: 10.27)
- Ice Cream (Similarity score: 10.45)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 10.55)
Ingredients List
- Milk
- Contains 1% And Less Of Natural And Artificial Flavors
- Cherry Juice
- E410
- E412
- E407
- E471
- Cellulose Gel
- E466
- E129
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Buttermilk
- Whey
- Cherry Chunks
- Dark Chocolaty Flakes
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)