Blue Bunny, Wells Enterprises Inc. Chocolate ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 888kj (213 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 888kj (213 calories/kcal) |
| Fiber | 1.52 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.52 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.55g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.55g |
| Saturated Fat | 6.06g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.115928369462765% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 61.56mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 61.6mg |
| Sugars | 22.73g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.73g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tasty Combination Of Chocolate & Vanilla Ice Creams (Similarity score: 5.66)
- Iga Inc Ice Cream (Similarity score: 5.91)
- La Laitière Crème Glacée Pistache Avec Morceaux De Chocolat (5%) (Similarity score: 6.01)
- That Green Nut Ice Cream (Similarity score: 6.14)
- Mr Green Tea Ice Cream Co Mr Green Tea, All Natural Ice Cream, Ginger (Similarity score: 6.68)
- Great Value Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 7.32)
- Fudge Marble Chocolate Fudge Sauce Swirled In Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 7.64)
- Palazzolo's Palazzolo's, Gelato, Brown Sugar Pecan (Similarity score: 8.09)
- Peppermint Stick, Candies Ice Cream, Peppermint (Similarity score: 8.46)
- Ice Cream (Similarity score: 8.77)
- Ice Cream (Similarity score: 9.00)
- Ice Cream (Similarity score: 9.36)
- Friendly's Premium Rich Creamy Ice Cream (Similarity score: 9.59)
- Elegant, Rich & Creamy French Vanilla Ice Cream (Similarity score: 9.59)
- Billa Cremiger Eisgenuss Pistazie Vanille Nougat (Similarity score: 9.68)
Ingredients List
- Milk
- E407
- Cellulose Gel
- E466
- Cream
- Sugar
- Skimmed Milk
- Cocoa Processed With Alkali
- Contains 1% And Less Of Natural Flavors
- E471
- E410
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)