Blue Bunny, Wells Enterprises Inc. Chunky chocolate chip vanilla flavored premium ice cream, chunky chocolate chip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.66g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.66g |
| Saturated Fat | 8.54g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 70% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 61mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 61mg |
| Sugars | 23.17g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 5.80)
- Ice Cream (Similarity score: 6.94)
- Casper's Ice Cream Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 6.99)
- Ice Cream (Similarity score: 7.86)
- Creamery Blend Vanilla Ice Cream, Creamery Blend Vanilla (Similarity score: 7.86)
- Casper's Ice Cream Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 8.41)
- Vanilla Bean Super Premium Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 9.24)
- Talenti, Unilever Chocolate Chip (Similarity score: 9.29)
- Tarte Normande 6 8 Personnes (Similarity score: 9.82)
- Japanese Green Tea Ice Cream (Similarity score: 9.90)
- Gelatelli,lidl Triple Choc (Similarity score: 10.18)
- La Gelateria Di Piazza Navona Tiramisu (Similarity score: 11.01)
- Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 11.25)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.49)
- Olde Tyme Ice Cream (Similarity score: 11.49)
Ingredients List
- Milk
- E407
- E471
- Cellulose Gel
- E466
- Skimmed Milk
- Cream
- Sugar
- Chocolaty Chips
- Corn Syrup
- Contains 1% And Less Of Natural Flavors
- E410
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)