Breyers, Unilever Peanut butter with reese's peanut butter cup pieces and a fudge swirl frozen dairy dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 3.91g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 41.68443496801705% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.7% |
| Saturated Fat Value | 3.9g |
| Score | 10 |
| Sodium | 117mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 117mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mocha Chocolate Cookie Non Dairy Frozen Dessert, Mocha Chocolate Cookie (Similarity score: 8.86)
- Cookie Dough Moose Tracks Frozen Yogurt (Similarity score: 9.67)
- Ice Cream (Similarity score: 11.16)
- Peanut Butter Brownie Reduced Fat Ice Cream With Brownie Chunks And A Fudge Swirl (Similarity score: 12.83)
- Auchan Eclair Au Chocolat (Similarity score: 14.67)
- Premium Classic Buttery Ice Cream With Brown (Similarity score: 15.48)
- Hdg,histoires De Glaces Glace Cacahuète (Similarity score: 15.83)
- Birthday Party Birthday Cake Flavored Reduced Fat Ice Cream With Swirls Of Blue Frosting & Colorful Confetti Sprinkles Layered Between Two Vanilla Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 16.08)
- Pâturages Profiteroles (Similarity score: 17.39)
- Premium Light & Creamy Ice Cream (Similarity score: 18.72)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 18.81)
- Smorse (Similarity score: 19.46)
- Ice Cream (Similarity score: 19.50)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 19.50)
- Real Premium Frozen Yogurt (Similarity score: 19.67)
Ingredients List
- Milk
- E471
- Vegetable Gums
- E407
- Retinyl Palmitate
- Corn Syrup
- Fudge Swirl
- Sugar
- Reese's Peanut Butter Cup Pieces
- Reese's Peanut Butter Swirl
- Cream
- Less Than 2% Of
- E150
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)