Breyers,Unilever, Snickers Snickers Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 910kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 910kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.35g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.35g |
| Saturated Fat | 4.35g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 117.79999999999998mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 117.8mg |
| Sugars | 24.64g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.64g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Betty Bossi Gâteau Aux Abricots (Similarity score: 14.05)
- Oreo Ice Cream (Similarity score: 14.38)
- Ahold Ahold, Churn Style Waffle Cone Ice Cream, Light Caramel (Similarity score: 14.83)
- Roundy's Ice Cream (Similarity score: 15.21)
- Smart Ones Sundae (Similarity score: 15.37)
- Smart Ones Sundae (Similarity score: 15.37)
- Breyers, Unilever Breyerscookiesandcreamfrozendairydessert (Similarity score: 15.81)
- Eismann Eclair Au Chocolat (Similarity score: 16.35)
- Vanilla Ice Cream With Crushed Creme Filled Cookies, Cookies 'n Cream (Similarity score: 16.35)
- Oreo Cookies & Cream Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 16.57)
- Breyers, Unilever Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 16.57)
- Oatly Oatly Salted Caramel (Similarity score: 17.31)
- Albertson's Albertson's, Sea Salted Caramel Swirl Ice Cream (Similarity score: 18.33)
- Meijer Inc Frozen Yogurt (Similarity score: 18.60)
- World's Fair Ice Cream (Similarity score: 18.85)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Vegetable Gums
- E471
- Natural Flavouring
- E160b
- Retinyl Palmitate
- Caramel Swirl
- Snickers Pieces
- Sugar
- Corn Syrup
- Cream
- High Fructose Corn Syrup
- Chocolatey Coated Peanuts
- Less Than 2% Of
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)