Brimi Mozzarella Bambini
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 12.8g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 71.11111111111111% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.1% |
| Saturated Fat Value | 12.8g |
| Score | 9 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ambrosi Mozzarella Billes 8 Gr (Similarity score: 2.17)
- Sottile Gusto Mozzarella (Similarity score: 6.52)
- Ah Italiaanse Mozzarella (Similarity score: 8.58)
- Les Croisés,marque Repère Mozzarella Format Familial (Similarity score: 8.67)
- Natura Sincera, Trevisanalat Mozzarella Filone Per Pizza (Similarity score: 11.43)
- Consilia Mozzarella (Similarity score: 11.43)
- Selex,vale Mozzarella (Similarity score: 11.43)
- Iper Mozzarella (Similarity score: 11.43)
- Consilia Mozzarelle (Similarity score: 11.43)
- Iper Mozzarella Iper (Similarity score: 11.43)
- Mozzarella Per Pizza (Similarity score: 11.43)
- Ambrosi Ambrosi Mozzarella (Similarity score: 11.43)
- Iper Mozzarella (Similarity score: 11.43)
- Mozzarella (Similarity score: 11.43)
- Iper Mozzarella Iper (Similarity score: 11.43)
Ingredients List
- Acidity Regulator
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)