British Chicken Kievs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1243kj (298 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1243.0kj (298 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 11.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.9g |
| Saturated Fat | 7.2g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 36.18090452261307% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.2% |
| Saturated Fat Value | 7.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 224.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 224.0mg |
| Sugars | 0.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chop House Angus Beef Brisket Steak Burger (Similarity score: 9.77)
- Lidl Steak & Old Peculier Ale Pie (Similarity score: 12.13)
- Angus Beef Patties (Similarity score: 12.69)
- Restaurant Quality Beef Patties (Similarity score: 14.79)
- Junior Beef Patties, Beef (Similarity score: 14.79)
- Holten Meats Beef Patties (Similarity score: 15.23)
- Holten Meats Quarter Pound Beef Patties (Similarity score: 15.23)
- Beef Patties, Beef (Similarity score: 15.23)
- Beef Patties (Similarity score: 15.23)
- Beef Patties, Beef (Similarity score: 15.23)
- Homestyle Homestyle Beef Patties (Similarity score: 15.23)
- Quiche Au Saumon Épinard (Similarity score: 23.59)
- Quiche Au Saumon Et Épinard (Similarity score: 23.59)
- Quiche Au Saumon Et Épinard (Similarity score: 23.59)
- Quiche Au Saumon Et Epinard (Similarity score: 23.59)