British Style Ginger Ingwer Konfitüre Extra
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 16mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 16mg |
| Sugars | 57g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hartleys Stawberry Jam (Similarity score: 7.62)
- L'épicurien Gelee De Piment D'espelette (Similarity score: 8.00)
- Orange Calisson (Similarity score: 10.05)
- L'épicurien Confit De Pétales De Rose (Similarity score: 12.65)
- Jean D'audignac Confit De Pétales De Roses (Similarity score: 12.65)
- Albert Ménès Marmelade D'orange Amère Écorces Fines (Similarity score: 12.75)
- Confiture De Chataigne (Similarity score: 14.07)
- Le Comptoir De Mathilde Gelée Groseille (Similarity score: 14.56)
- Confit De Provence Mirabelle De Lorraine (Similarity score: 14.99)
- Tamara Confiture Extra Abricot (Similarity score: 18.60)
- Verfeuille Confiture De Chataigne Et Vanille Bio Verfeuille (Similarity score: 19.01)
- Albert Ménès Marmelade D'orange Douce Écorces Fines (Similarity score: 19.96)
- Bonne Maman Châtaigne À La Vanille (Similarity score: 21.00)
- Confiture Bonne Maman Chataigne (Similarity score: 22.10)
- Le Mas De L'armandine Creme De Marron Vanillee (Similarity score: 22.52)