Brittle Crunch Brittle crunch, thin crunchy candy, peanut
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 7.14g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.14g |
| Saturated Fat | 2.38g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 16.655003498950315% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 10 |
| Sodium | 250mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 250mg |
| Sugars | 23.81g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.81g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kirkland Signature Chaussons Tressés Aux Pommes (Similarity score: 16.74)
- Franprix Gâteau Chinois (Similarity score: 17.22)
- Dessaint Crepes Moelleuses Sucrées Au Speculoos (Similarity score: 21.31)
- Masiero Bros Masiero Bros , Oven Fresh Sliced Marble Pound Cake (Similarity score: 22.52)
- Raisin Bran Muffins, Raisin Bran (Similarity score: 26.42)
- Saveurs De Nos Régions Crêpes, Arôme Vanille (Similarity score: 27.03)
- Crêpes Fraîches Bio De Froment X 4 (Similarity score: 27.04)
- Waitrose Waitrose Hot Cross Buns (Similarity score: 28.38)
- Delhaize Cake Banane Carotte (Similarity score: 30.14)
- Mcdonald's Mc Donalds Pancake Con Sciroppo (Similarity score: 35.13)
- Orogel Bastoncini Alla Pizzaiola (Similarity score: 35.78)
- West Coast Grocery Company Pie Slices (Similarity score: 36.05)
- White Pitta Breads (Similarity score: 36.08)
- Carrefour Pan Con Maiz Y Semillas De Girasol (Similarity score: 37.01)
- Polarbröd Polarbröd Hällakaka (Similarity score: 37.02)
Ingredients List
- Cane Sugar
- Tapioca Syrup
- Peanut
- Butter
- E500ii
- Natural Vanilla Flavouring
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)