Brookshire's Bakery Pumpkin Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1038kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1038kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.31g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.31g |
| Saturated Fat | 4.42g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 49.94350282485876% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.9% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 230mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 230mg |
| Sugars | 20.35g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pumpkin Pie (Similarity score: 2.15)
- Pie (Similarity score: 13.11)
- Pasquier Éclairs Parfum Vanille (Similarity score: 13.78)
- Bonert's Slice Of Pie Pumpkin Pie (Similarity score: 17.27)
- Supervalu Inc Old Fashioned Apple Pie, Apple (Similarity score: 18.91)
- Table Talk Pies Old Fashioned Strawberry Rhubarb Pie, Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 19.71)
- Artisan Fresh Tiramisu Cake (Similarity score: 19.88)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 20.39)
- Crepe Nature Maison (Similarity score: 21.66)
- Bonert's Slice Of Pie Pie (Similarity score: 21.93)
- Tio Rest,tgt Tarta De Queso Con Chocolate (Similarity score: 22.00)
- Tgt Gâteau Au Fromage Blanc Et Au Chocolat (Similarity score: 22.12)
- 7เฟรช,7fresh,7 11,cp,ซีพี,cpram โมจิชูครีม (Similarity score: 22.36)
- Amber Waves Llc Pumpkin Kissed Granola (Similarity score: 23.62)
- Apricot Goat Cheese Spread (Similarity score: 24.60)
Ingredients List
- Water
- Contains Less Than 2% Of
- Salt
- Dextrose
- E200
- Soya Oil
- Cinnamon
- Spice
- Maltodextrins
- E410
- E406
- Pumpkin
- Cider Vinegar
- E282
- Flour
- Sugar
- Palm Oil
- Egg
- Skimmed Milk
- Corn Syrup
- Modified Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)