brousse verger Assort. fruit sec déshyd. & pâte amande
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.02g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.02g |
| Saturated Fat | 0.16g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 9.30232558139535% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 9.3% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 11 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 39.87g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 39.87g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Itinéraire Des Saveurs 6 Canelés De Bordeaux (Similarity score: 20.35)
- Gummy Worms (Similarity score: 20.58)
- Fit Fit Natural Snack (Similarity score: 20.92)
- Itinéraire Des Saveurs Minis Canelés De Bordeaux (Similarity score: 22.80)
- Target Corporation, Maud Borup Inc Target Corporation, Gummy Gum Drops, Cherry And Green Apple (Similarity score: 23.10)
- Carrefour 12 Canelés De Bordeaux (Similarity score: 23.78)
- Mini Gummy Worms (Similarity score: 24.53)
- 12 Flavor Gummi Bears (Similarity score: 24.53)
- Les Comtes De Provence Confiture De Lait Bio (Similarity score: 25.04)
- Gummy Rings Candy (Similarity score: 25.48)
- Mini Gummi Worms (Similarity score: 26.32)
- Gummie Bunnies (Similarity score: 26.32)
- Carrefour Bio,carrefour Cannelés De Bordeaux (Similarity score: 28.13)
- Dr Oetker Natural Madagascan Vanilla Extract (Similarity score: 28.91)
- Bear Branch Milling Company North Carolina Molasses (Similarity score: 28.97)