brousse vergez Smyrna-Feigen
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1241kj (297 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1241kj (297 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 22.222222222222225% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.2% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 3 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dried Mango (Similarity score: 38.53)
- D'aucy Pur Réduction Tomates Cuisinées (Similarity score: 39.55)
- La Vie Claire Pâte 100% Fruits Figue (Similarity score: 41.37)
- Farmer Naturals Bergfeigen (Similarity score: 42.91)
- Eroski Higo Turco (Similarity score: 46.12)
- Suntat Biber Kurusu (Similarity score: 46.40)
- Auchan Figues Séchées Layer (Similarity score: 49.40)
- Auchan Figues Séchées Layer (Similarity score: 49.40)
- Augason Farms Powder Tomato (Similarity score: 49.50)
- Dried Mango (Similarity score: 49.85)
- Couleurs Vives,marque Repère Figues Sèches (Similarity score: 50.05)
- Norvi Melocotones En Almíbar (Similarity score: 50.45)
- Rapunzel Fichi Secchi (Similarity score: 50.80)
- Wild & Raw Bio Feigen (Similarity score: 50.81)
- Rapunzel Figues (Similarity score: 51.15)