Brown butter frozen greek yogurt bars with a cinnamon graham swirl and honey glazed pecan pie pieces, pecan pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.6899999999999995g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.69g |
| Saturated Fat | 2.31g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 33.38150289017341% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.4% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | 5 |
| Sodium | 115mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 115mg |
| Sugars | 21.54g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Dairy Free Frozen Dessert (Similarity score: 17.74)
- Turkey Hill Rocky Road Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 18.98)
- Sölen Ozmo Burger (Similarity score: 22.81)
- Churn Light Style Ice Cream (Similarity score: 23.78)
- Giant Eagle Light Ice Cream, Churned Butter Pecan (Similarity score: 23.88)
- Emco Ovesna Kaše S Malinami (Similarity score: 24.20)
- Hood Smooth & Creamy Low Fat Frozen Yogurt (Similarity score: 24.92)
- Lion,nestle Nadziewany Wafel Z Karmelem 29 8%, Płatkami Pszennymi 3,2%, I Orzechami Ziemnymi 18% W Polewie Kakaowej (Similarity score: 25.29)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cookies 'n Cream Reduced Fat Ice Cream, Cookies 'n Cream (Similarity score: 26.14)
- Bimbo Pan Vital Fruticereal Bimbo (Similarity score: 26.16)
- Vanilla Cake (Similarity score: 26.25)
- Body&fit Poudre De Caroube (Similarity score: 27.30)
- So Delicious Dairy Free Mocha Almond Fudge (Similarity score: 28.14)
- Easy Churned, Praline Pecan Light Ice Cream, Praline Pecan (Similarity score: 28.77)
- Churn Style Ice Cream (Similarity score: 28.95)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Cream
- E410
- E412
- Natural Flavouring
- Greek Yogurt
- Sugar
- Cinnamon Graham Swirl
- Brown Butter Base
- Honey Glazed
- Pecan Nut
- Milk Protein Concentrate
- Maltodextrins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)