Brownie sandwiches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1109kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1109kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.54g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.54g |
| Saturated Fat | 7.08g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 61.56521739130435% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.6% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 159mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 159mg |
| Sugars | 23.01g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pralines & Cream Ice Cream, Pralines & Cream (Similarity score: 9.40)
- Tarte Au Pomme Grille (Similarity score: 9.58)
- The Bakery Baked With Pride Banana Creme Pie (Similarity score: 10.35)
- Brookshire Grocery Company Creme Pie (Similarity score: 10.35)
- Blossom Fine Foods Llc Streusel Cheesecake (Similarity score: 10.46)
- Ice Cream Sandwich, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 13.50)
- Flying Saucer Vanilla Ice Cream With Chocolate Wafers Sandwiches (Similarity score: 16.49)
- Signature Select, Safeway Inc Ice Cream (Similarity score: 16.72)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 17.08)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 17.08)
- Brookshire Grocery Company Coconut Creme Pie (Similarity score: 17.28)
- Coconut Creme Pie (Similarity score: 17.28)
- Oc Salsa Rica Cinnamon Spice Fruit Dip (Similarity score: 18.60)
- Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 18.93)
- Food Town Stores Inc Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 18.93)
Ingredients List
- Ice Cream
- Corn Syrup
- Cocoa Processed With Alkali
- Milk
- Molasses
- Natural Flavouring
- E500ii
- Salt
- Soya Lecithin
- Sugar
- Butter
- Corn Syrup
- Skim Milk Solids
- Stabiliser
- Brownies
- Sugar
- Palm Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)