Butter shell
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.57g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 3.57g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 24.982505248425475% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 3.6g |
| Score | 8 |
| Sodium | 18mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 18mg |
| Sugars | 21.43g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Loading Geles Energéticos Fresa Y Kiwi (Similarity score: 15.71)
- Mars Mem's (Similarity score: 22.90)
- M&m's (Similarity score: 23.61)
- Castanella Châtaigne, Noisettes Et Cacao (Similarity score: 27.93)
- Jordans Jordans Absolute Nut Bars 3x45g (Similarity score: 28.92)
- Boudoirs D'alsace (Similarity score: 29.03)
- Pop Corn Sucré (Similarity score: 30.33)
- Chocolate Cherry Blossom Non Dairy Frozen Dessert, Chocolate Cherry Blossom (Similarity score: 30.94)
- Pans Semar Pan Moreno Cortado (Similarity score: 31.41)
- Pans Semar Pan Moreno Cortado (Similarity score: 31.41)
- L'epicurien Condiment D'oignon Doux Des Cévennes (Similarity score: 31.78)
- Domaine De Rapatel Confiture De Chataignes (Similarity score: 33.66)
- Vajra Pain Essénien Graines De Tournesol (Similarity score: 33.74)
- Moncussi Helado De Praliné De Avellana (Similarity score: 34.30)
- Pernigotti I Classici (Similarity score: 34.40)
Ingredients List
- Whole Wheat Flour
- Soya Lecithin
- Almond
- Vanilla Extract
- Baking Powder
- E500ii
- Salt
- Sugar
- Palm Oil
- Soya Bean
- Cottonseed Oil
- Coconut Oil
- Egg
- Milk
- Cocoa Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)