By sainsbury's 2 Creamy Chicken Bakes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1170kj (280 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1170kj (280 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 9.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.4g |
| Saturated Fat | 7.8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 52.348993288590606% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.3% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 284mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 284mg |
| Sugars | 2.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cora Tartes Aux Fromages (Similarity score: 6.94)
- Rochambeau Tarte Aux 3 Fromages (Similarity score: 9.09)
- Tagliatelles Au Saumon (Similarity score: 15.02)
- Mr Sano Berlina Con Chocolate Sin Gluten, Sin Leche, Sin AzĂșcares (Similarity score: 15.34)
- Chicken Tikka Masala Crowns (Similarity score: 17.26)
- Better Bakery Company Pretzel Melt Pizza With Parmesan Herb Topping (Similarity score: 17.92)
- Rozzano Rainbow Tortellini (Similarity score: 18.50)
- Snack Break (Similarity score: 19.27)
- Sacramento Baking Co Inc Sacramento Baking Company, Bagel, Cinnamon, Raisin (Similarity score: 22.20)
- Bistro De Chef Burger Boeuf, Tapenade Et Comté (Similarity score: 23.04)
- Auchan Tarte 3 Fromages (Similarity score: 24.00)
- Rochambeau Tarte 3 Fromages (Similarity score: 24.00)
- E Leclerc Crepe (Similarity score: 24.11)
- Leader Price Bio,dlp (distribution Leader Price),groupe Casino Ravioli 3 Fromages Bio (Similarity score: 24.45)
- Bacon & Cheddar Cheese Beef Patties (Similarity score: 25.72)