By Sainsbury's Classic Tiramisu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 8.1g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 79.41176470588236% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 79.4% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 20.9g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Millefeuille Au Capucino (Similarity score: 9.93)
- Auchan Cônes Goût Vanille Pépite De Nougatine (Similarity score: 10.36)
- Torta Gelato Cappuccino (Similarity score: 10.47)
- Carrefour Le Feuilleté Saveur Caramel (Similarity score: 11.10)
- Prairie Farms Dairy Inc Premium Ice Cream Bars (Similarity score: 11.44)
- Vanilla Frosting Ice Cream With Rainbow Sprinkles & Cupcake Dough Bites, Hey!! Cupcake (Similarity score: 12.05)
- Bontà Divina Panna Cotta Framboise (Similarity score: 12.19)
- Nestlé Mystere (Similarity score: 12.54)
- Ice Cream Bar (Similarity score: 12.84)
- U Saveurs,u Tiramisu (Similarity score: 13.82)
- U Tiramisu Saveurs (Similarity score: 14.51)
- Bontà Divina Tiramisù (Similarity score: 14.92)
- Carrefour Tarta Laminada Nata (Similarity score: 14.97)
- Mantua Surgelati Affogato Al Cacao (Similarity score: 14.98)
- Hacendado Nata Choco (Similarity score: 15.78)