By Sainsbury's Scotch eggs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.3g |
| Saturated Fat | 4.6g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 30.065359477124183% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30.1% |
| Saturated Fat Value | 4.6g |
| Score | 4 |
| Sodium | 304mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 304mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Voltan I Granfarciotti Girasoli Spianata Calabra E Friarielli (Similarity score: 10.95)
- Beyond Meat Beyond Burger (Similarity score: 13.03)
- Jamaican Style Vegetable Patties (Similarity score: 13.41)
- Beyond Meat Beyond Mince (Similarity score: 15.29)
- Beyond Meat Beyond Mince (Similarity score: 15.29)
- Pere Dodu Rôti De Chapon Farci Au Jus De Truffe Noire (Similarity score: 16.92)
- Village Bakery Soft White Toasting Muffins (Similarity score: 20.28)
- Full Circle Hand Crafted Pizza (Similarity score: 21.23)
- Sardines À L'huile Végétale (Similarity score: 21.55)
- Asda Asda Spicy Sausage Tortelloni (Similarity score: 21.63)
- Sélection Pain De Mie (Similarity score: 21.69)
- Le Gaulois L'escalope Cordon Bleu Corn Flakes (Similarity score: 22.29)
- Le Gaulois Escalope Cordon Bleu Lot De 3 (Similarity score: 22.29)
- White Spinach Thin Crust Pizza (Similarity score: 22.37)
- Le Pré Aux Canards Terrine De Magret De Canard Fumé (Similarity score: 23.90)