Côte de porc première avec os
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 21g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21g |
| Saturated Fat | 2.4g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 36.92307692307692% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.9% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | -1 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Aldi Danish Mackeral Fillets (Similarity score: 10.87)
- Carrefour Côtes De Porc Échine (Similarity score: 11.54)
- Marks & Spencer British Sirloin Steak (Similarity score: 12.41)
- Strathvale 2 British Beef Ribeye Steak (Similarity score: 12.49)
- Marks & Spencer British Beef Ribeye Steak (Similarity score: 13.19)
- Marks & Spencer, Select Beef Sirloin Steaks (Similarity score: 13.64)
- M&s 2 Sirloin Steaks (Similarity score: 13.64)
- Leader Price Steak Haché Pur Boeuf (Similarity score: 14.73)
- Leader Price Steak Haché 15% M G (Similarity score: 14.73)
- Leader Price Viande Hachée Pur Bœuf (Similarity score: 14.73)
- Leader Price 2 Steaks Hachés Bio (Similarity score: 14.73)
- Pintade (Similarity score: 15.43)
- Monoprix Filet De Canard (Similarity score: 16.33)
- Filet De Canard (Similarity score: 16.33)
- Filet De Canard (Similarity score: 16.33)