Côtes Levées de Porc
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1106kj (265 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1106kj (265 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 17.8571g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.86g |
| Saturated Fat | 5.7143g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 34.7826351606345% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 34.8% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 285.71430000000004mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 285.7mg |
| Sugars | 8.5714g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Escale Gourmande Cake Jambon Olives (Similarity score: 20.28)
- Jacques Gonidec Filet De Maquereaux Sauce Roquefort (Similarity score: 20.97)
- Eismann Feuilletes Au Saumon (x2) (Similarity score: 21.14)
- Chipolatas (Similarity score: 22.15)
- Bofrost* Salmón En Hojaldre Con Espinacas (Similarity score: 22.89)
- Haldiram's Tandoori Garlic Naan (Similarity score: 24.09)
- La Fournée Dorée La Brioche Tressée Citron (Similarity score: 26.06)
- Premium Angus Beef Pub Style Patties (Similarity score: 26.25)
- Tesco, Tesco Finest Tesco Finest Four Cheese & Balsamic Red Onion Pizza (Similarity score: 26.34)
- Monoprix Ravioli Jambon Aux Oeufs Frais (Similarity score: 26.54)
- Ravioli Au Jambon (Similarity score: 26.54)
- Primia Tortelloni Ricotta E Spinaci (Similarity score: 26.69)
- Market Pantry Pumpkin Pie (Similarity score: 26.70)
- Tyson Honey Battered Breast Tenders Shaped Chicken Patties (Similarity score: 27.04)
- Honey Battered Breast Tenders (Similarity score: 27.04)