Cactus water
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 872kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 872.0kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 8.3333333333333 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.33 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0.0% |
| Saturated Fat Value | 0.0g |
| Score | 15 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0.0mg |
| Sugars | 33.333333333333g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 33.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cactus Water Wild Prickly Pear (Similarity score: 0.00)
- First International Health Foods Ltd Brad's Organic, Soft Dried Fruit Mix (Similarity score: 19.30)
- Frusano Himbeer Fruchtaufstrich (Similarity score: 21.32)
- Layers Gum Watermelon And Tropical Fruit 1x14 Pc (Similarity score: 22.18)
- Eroski Crema Con Aceto Balsamico Di Modena A La Manzana (Similarity score: 22.61)
- Les Confituriers Du Vieux Chérier Châtaigne Bio (Similarity score: 22.91)
- Ferrarini Crema De Aceto Balsámico De Módena (Similarity score: 23.95)
- Daniel Stoffel Confiture Fraise Rhubarbe (Similarity score: 24.58)
- Fruit Bites (Similarity score: 25.07)
- Louit (Similarity score: 26.52)
- Crema Con Aceto Balsamico (Similarity score: 26.62)
- Confettura Extra (Similarity score: 27.45)
- Maple Syrup (Similarity score: 28.28)
- Snapple Snapple Pink Lemonade (Similarity score: 28.33)
- Lee Kum Kee Austernsauce Panda Brand Oyster Sauce (Similarity score: 28.37)