California pitted prunes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1151kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1151kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 4 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 32.5g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 32.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Caporal Caporal, Dried Plums Whole Prunes (Similarity score: 0.00)
- Shoprite Shoprite, California Pitted Prunes (Similarity score: 0.00)
- Shoprite Shoprite, California Pitted Prunes (Similarity score: 0.00)
- Shoprite Shoprite, California Pitted Prunes (Similarity score: 0.00)
- Food Club Pitted Prunes (Similarity score: 0.00)
- California Flavored Nuts Prunes Pitted (Similarity score: 0.00)
- Walgreens Co Pitted Prunes (Similarity score: 0.00)
- Shoprite Shoprite, California Fancy Mixed Fruit (Similarity score: 5.00)
- Healthy Food Brands Llc Emojeez, Gummies Candy, Fruit (Similarity score: 17.09)
- Healthy Food Brands Llc Emojeez, Fruit Flavored Gummies, Green Apple, Orange, Fruit Punch, Lemon, Cherry Blue Raspberry (Similarity score: 17.09)
- Healthy Food Brands Llc Gummies (Similarity score: 17.09)
- Healthy Food Brands Llc Emojeez, Gummies, Assorted Fruits (Similarity score: 17.09)
- Healthy Food Brands Llc Emojeez, Gummies Candy, Fruit (Similarity score: 17.09)
- Healthy Food Brands Llc Emojeez, Fruit Gummies, Assorted (Similarity score: 17.09)
- Daifuku Daifuku, Rice Cake (Similarity score: 18.32)
Ingredients List
- Prunes With Potassium Sorbate Added As A Preservative
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)