California yellow peaches, yellow
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 7.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 7 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 42.5g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 42.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pitted Dried Prunes (Similarity score: 3.94)
- Trader Joe's Trader Joe's, Patterson Variety Slab Apricots Dried Fruit (Similarity score: 5.00)
- Whole Foods Market, Rocky Mountain Foods Inc Whole Foods Market, Sour Cherries (Similarity score: 6.44)
- Nice! Prunes, Pitted Dried Plums (Similarity score: 7.28)
- Great Value Pitted Prunes (Similarity score: 7.28)
- California Flavored Nuts Prunes Pitted (Similarity score: 7.28)
- Great Value Pitted Dried Prunes (Similarity score: 7.28)
- Shurfine Pitted Prunes Dried Plums (Similarity score: 7.28)
- Setton International Foods Inc Jetton Farms, Turkish Figs (Similarity score: 8.09)
- Dried Mediterranean Apricots (Similarity score: 8.09)
- Sunsweet Growers Inc Mediterranean Apricots (Similarity score: 8.09)
- Sunsweet Dried Mediterranean Plum & Sweet Apricots (Similarity score: 8.09)
- Valley Fig Growers Orchard Choice, Mission Figlets (Similarity score: 10.15)
- Sun Maid Sun Maid Calimyrna Figs (Similarity score: 10.15)
- Higos Naturales (Similarity score: 10.30)
Ingredients List
- Yellow Peaches
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)