Camembert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1130kj (271 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1130kj (271 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 21g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21g |
| Saturated Fat | 13.5g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 13.5g |
| Score | 10 |
| Sodium | 192mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 192mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mozzarella Fresca (Similarity score: 16.62)
- Good & Delish, Walgreens Co Good & Delish, Protein Snack Pack (Similarity score: 27.88)
- Medailllons De Cuisse De Poulet (Similarity score: 28.18)
- Premium Bonito In Olive Oil (Similarity score: 28.54)
- Buffel Mozarella (Similarity score: 28.61)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 28.89)
- Enlightened Peanut Butter Fudge Ice Cream (Similarity score: 29.53)
- Fior Di Napoli Mozzarella Di Bufala Campana Aop 150 G Fior Di Napoli (Similarity score: 30.64)
- Delhaize Mozzarella (Similarity score: 31.25)
- M&s Aberdeen Angus Beef Burgers (Similarity score: 31.44)
- Lovilio (Similarity score: 31.51)
- Southern Home Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 31.52)
- Weis Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 31.52)
- Tortellini Di Carne (Similarity score: 31.68)
- Mozzarella Bufala (Similarity score: 32.50)