Campfire s'mores ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 6.67g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 54.58265139116203% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 24.44g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mövenpick Ice Cream Cinammon (Similarity score: 6.95)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Chocolate Ice Cream Fudge Swirls Brownie Chunks, Super Fudge Brownie (Similarity score: 7.43)
- Talenti, Unilever Mediterranean Mint Gelato, Mediterranean Mint (Similarity score: 8.02)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 8.84)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 10.64)
- Monoprix Gourmet Creme Glacée Façon Tiramisu (Similarity score: 10.69)
- Continente Creme Brule (Similarity score: 10.73)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cherry Chocolate Chunk Ice Cream, Cherry Chocolate Chunk (Similarity score: 11.32)
- Creme D'or, Crème D'or Migros, Crème D'or Migros Cappuccino & Chocolat (Similarity score: 11.34)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 11.45)
- Ice Cream (Similarity score: 11.47)
- K Favourites Crème Brûlée (Similarity score: 11.67)
- Carrefour Helado De Turrón Con Trocitos De Almendra (Similarity score: 11.95)
- Giant Eagle Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 12.25)
- Maple Walnut Ice Cream, Maple Walnut (Similarity score: 12.31)
Ingredients List
- Milk
- E410
- E414
- Cream
- Cane Sugar
- Skimmed Milk
- Non Gmo Marshmallow Graham Swirl
- Chocolate Chunks
- Vanilla Pod
- Salt
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)