Canisius Canisius, apple spread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1121kj (268 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1121kj (268 calories/kcal) |
| Fiber | 4 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 20 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 20 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 10 |
| Sodium | 133mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 133mg |
| Sugars | 55.33g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 55.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rose's,haine Daniels Group Lime Fine Cut Marmalade (Similarity score: 27.29)
- Dulceria Piloto Dulceria Piloto, Sweet Cream Of Milk With Coconut (Similarity score: 30.78)
- Kroger Sweetened Condensed Milk (Similarity score: 32.23)
- Borden, Eagle Fat Free Sweetened Condensed Milk, Sweetened (Similarity score: 32.23)
- Fat Free Sweetened Condensed Milk (Similarity score: 32.36)
- Great Value Sweetened Condensed Milk (Similarity score: 32.66)
- Tacoma Boys, A M Braswell Jr Food Co Inc Tacoma Boys, Red Pepper Jelly Vinaigrette Dressing (Similarity score: 32.67)
- J Canisius Melasse De Pommes (Similarity score: 34.23)
- Masterfoods Mint Jelly (Similarity score: 40.40)
- Torani, R Torre & Co Inc White Chocolate Flavoring Syrup (Similarity score: 40.78)
- Weis, Weis Markets Inc Weis, Dried Mango Slices (Similarity score: 45.28)
- Syrup (Similarity score: 45.47)
- Syrup (Similarity score: 45.47)
- Cornet Bay Co Hot Jalapeno Jelly (Similarity score: 46.19)
- A M Braswell Jr Food Co Inc Jalapeno Pepper Jelly (Similarity score: 46.19)
Ingredients List
- Sugarbeet Syrup
- Apple Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)