Cap creole Rillettes de crabe
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.8g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 7.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 7.5% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 1 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leader Price Rillettes De Crabe (Similarity score: 1.41)
- Diamir Mejillones Del Pacífico En Escabeche (Similarity score: 11.14)
- Spruso Light Bonbons Sans Sucre (Similarity score: 16.89)
- Cité Marine Aiguillettes De Cabillaud Panées Multigrains (Similarity score: 17.86)
- Peijnenburg Peijenburg Ontbijtkoek (Similarity score: 18.56)
- Lotus Pain D'epice Lotus (Similarity score: 18.56)
- La Vie Claire Celeri Frais Remoulade (Similarity score: 19.10)
- Ahold Panko Breaded Haddock Fillets (Similarity score: 19.20)
- Tesco Vegetable Samosas (Similarity score: 19.22)
- Lotus Pain D'épices Allégé En Sucre (Similarity score: 20.19)
- Mccain Crispy French Fries (Similarity score: 20.31)
- Sainsbury's Beetroot Quinoa And Kale Falafel (Similarity score: 21.29)
- Marks And Spencer, Marks & Spencer Traditional Coleslaw (Similarity score: 21.52)
- Food For Life, Food For Life Baking Co Inc 7 Sprouted Grain Bread (Similarity score: 22.68)
- Kioene Tofu Al Basilico E Semi Di Girasolw (Similarity score: 23.59)